Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
103 posty 249 komentarzy

Kard. Nycz i Dziwisz - Krajowi Duszpasterze Establishmentu.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wprawdzie nigdzie w Biblii nie jest napisane, że jedna tłusta owieczka jest lepsza, niż dziesięć chudych , ale każdy koneser wie, że mam rację.

Kościół Katolicki w Polsce rozwinął w czasach komunistycznych dbałość o otoczenie opieką duszpasterską różnych grup zawodowych:
 
powstały duszpasterstwa hutników, górników, rolników, ludzi morza, o młodzieży akademickiej nie wspominając.
 
Środowiska twórcze, też się na swoje duszpasterstwo załapały, ze skutkiem – jak widać .
 
W tym całym zapędzeniu, Episkopat zapomniał jednak o istotnej grupie zawodowej a nawet klasie społecznej, czyli establishmencie – oj, przepraszam ! Establishmencie.
 
A to, użyjmy pasterskiego słownictwa, kierdel owieczek może nieliczny, ale za to, tu posłużmy się frazeologią biblijną – tłusty.
 
Tłusty tak, że pozostawić go bez duszpasterskiej opieki – grzech, a i nierozsądnie, z biznesowego (cóż – ciężkie czasy, ciężkie...) punktu widzenia.
 
Establishment, to nie jakieś tam pielęgniarki, czy inni studenci – Establisment, jak coś na tacę rzuci, to się trzymającemu ją kapłanowi ręka urwać pod ciężarem może !
 
A taka emerytka – eee... jeszcze marudzi, że jej do pierwszego nie starcza, takie to skąpe.
 
Wprawdzie nigdzie w Biblii nie jest napisane, że jedna tłusta owieczka jest lepsza, niż dziesięć chudych , ale każdy koneser wie, że mam rację.
 
A mam dlatego, że ja też koneser baraniny jestem, w życiu publicznym – w szczególności.
 
Więc, jak to już mówiliśmy, Establishment, to owieczki tłuste i opieki szczególnej wymagające.
 
Toteż Episkopat oddelegował do sprawowania wspominanej opieki dwóch swoich kardynałów, bo kardynałowie, to książęta kościoła są.
 
Czyli też Establishment, tyle, że sukienki na co dzień noszący.
 
A jak jest Establishment po obu stronach, to jest także i gwarancja, że wszystko będzie w jak najlepszym porządku, co nie musi oznaczać, ze w porządku zwyczajnym, ale nie o zwyczajnych wszak ludziach mowa.
 
Kardynałów obu – oprócz magnackich wręcz manier, zamiłowanie do pokoju cechuje, stąd na przykład sprawne spacyfikowanie* warcholących księży – Małkowskiego w Warszawie i i Isakowicza –Zaleskiego w Krakowie.
 
*(od łacińskiego pax = pokój, pacificatio) – dosłownie "uspokojenie"
 
Establishment porozumiewa się ze sobą bez słów, a współbrzmienie katedralnych dzwonów z klaksonami pędzących limuzyn (ach, jaka śliczna metafora!) najlepiej widać na dwóch poniższych przykładach:
 
Rok po katastrofie smoleńskiej, zgodnie z polską i kościelną tradycją, kończy się czas żałoby - zapowiedział metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
 
Jak echo odpowiada mu Minister Sławomir Nowak:
 
Zdaniem prezydenckiego ministra Sławomira Nowaka (37 l.), żałoba po smoleńskiej katastrofie powinna zakończyć się tuż po obchodach jej pierwszej rocznicy.

Prawda, jaki wspaniały przykład zrozumienia, żeby nie powiedzieć – współpracy?
Ech...no lepiej, to by nawet towarzysze z byłego Ministerstwa ds. Wyznań nie wytłumaczyli !
 
Kardynał Dziwisz z kolei, nie zgadza się z Jarosławem Kaczyńskim, który podkreśla, że jego brat bliźniak i pozostali członkowie delegacji na uroczystości do Katynia zginęli śmiercią męczeńską. - W tym kontekście nie ma mowy o męczeństwie.
 
Wot – kakije u nas kardinały !
 

Minister Nowak jeszcze wprawdzie tego nie potwierdził, ale nie bądźmy tacy niecierpliwi – wszystko w swoim czasie. 

KOMENTARZE

 • @Ewaryst Fedorowicz
  Ktoś musi pasać te owce i barany. Ale dlaczego tacy juhasi? Pozdrawiam.
 • tylko siąść i płakać
  co Eminencje wyprawiają... Chyba się przepiszę do Katowic do Zimonia... albo do Przemyśla do Michalika:)
 • @hanka
  no tak - ci są przyzwoici (i dlatego w kardynały nie pójdą )
 • @orlandofurioso
  nie obrażajmy juhasów :)
 • @ewaryst fedorowicz
  OK. Przepraszam juhasów.
 • Jak estabilszmęt z estabiliszmętem.
  Mamy problem z episkopatem. Jako maluczka - czuję się w najwyższym stopniu zgorszona wyczynami niektórych, wpływowych jego przedstawicieli. Poczynając od sprawy błogosławionego x. Jerzego... do dzisiaj owianej tajemnicą...
  Wracając do Pańskiego artykułu - DOKĄD prowadzą nas ci pasterze? Ja tam z nimi NIE IDĘ! Pan Bóg dał mi wolną wolę.
 • @KOSSOBOR
  "Ja tam z nimi NIE IDĘ!" - no, to jest nas już dwoje :))
 • Duszpasterze Establishmentu
  Brawo szanowny autorze artykułu. Wprawdzie jestem praktykującym katolikiem, lecz w tej sprawie muszę oczywiście przyznać Panu rację. Rzadko się bowiem zdarza, aby dziś ktoś miał odwagę powiedzieć prawdę na temat najwyższych dostojników Kościoła w Polsce. A jest o czym mówić.Po "Okrągłym Stole" ludzie ci jakoś dziwnie nabrali wody w usta. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć dlaczego tak się stało. Pamiętamy jednak czasy, gdy w różnych trudnych chwilach Kościół, był zawsze z Narodem wspierając go nie tylko w modlitwie. Dzisiaj niestety o tym zapomniano - a szkoda.
 • @autor
  Ale duszpasterstwo establishmentu słabnie, słabnie, był triumwirat ale od kiedy Życińskiego zbrakło nie dokooptowali nikogo nowego.

  PS. Ja to mam strasznego pecha jako katol. Najpierw moim biskupem był imć Ż... a teraz N... i gdyby nie to, że mam świetną parafię zakonu Dominikanów(może dlatego jest świetna, bo niezależni są) to chyba bym się pochlastał.
 • @ewaryst fedorowicz
  :))) Ale są przecież fantastyczni kapłani, często mamy ich w pobliżu. My trzymamy z Panem Bogiem, jak mówią na Kaszubach. Pięknie o polskości obudowującej się wokół Kościoła dowodził Grzegorz Braun. A ten purpurowy ESTABILISZMĘT niech się z tym garniturowym ESTABILISZMĘTEM ............ :(((
 • @Mariovan
  Służew? To stara parafia akademicka SGGW.
 • @ewaryst fedorowicz
  Służew nad Dolinką. Klasztor Dominikanów.
  Po drugiej stronie ulicy jest jeszcze jedna parafia. Więc moja to chyba nie SGGW. :)
  Ale jakby Pan chciał na 20.15 przyjechać na mszę dla studentów, to radzę szukać miejsca do parkowania jakieś 400-500 metrów dalej, bo mimo potężnego parkingu i parkowania na ulicy nie można miejsca znaleźć :)))
  http://www.sluzew.dominikanie.pl/index/
  Polecam nagranie rekolekcji jazzowych o. Andrzej Hołowaty prowadził. Coś cudnego. Warto posłuchać, spokój , charyzma, mądrość ufffff jestem pod wrażeniem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031